"Prawa człowieka a współczesne konflikty zbrojne" - dr Anna Adamska-Gallant sędzia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz dr Dariusz Sielicki były sędzia Międzynarodowego Sądu Karnego w Kosowie. 2025.04.07
WSZECHNICA
4/2/20253 min czytać


Zaproszenie
7 kwietnia 2025 roku w Dworze Polskim we Wrocławiu odbędzie się spotkanie Wszechnicy Rotariańskiej zatytułowane „Prawa człowieka a współczesne konflikty zbrojne”. Wydarzenie, zaplanowane na godzinę 19:00, zgromadzi wybitnych ekspertów w dziedzinie prawa międzynarodowego i praw człowieka. Prelegentami będą dr Anna Adamska-Gallant, sędzia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, oraz dr Dariusz Sielicki, były sędzia Międzynarodowego Sądu Karnego w Kosowie. Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Maciej Szostak
Sylwetki prelegentów
Dr Anna Adamska-Gallant jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz Podyplomowego Studium Prawa Autorskiego i Własności Przemysłowej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła również studium English Law and Law of the European Union organizowane przez Uniwersytet Gdański we współpracy z University of Cambridge Board of Continuing Education. W 2022 roku na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego uzyskała stopień doktora nauk społecznych w dyscyplinie nauk prawnych, broniąc z wyróżnieniem rozprawę doktorską na temat instytucji tzw. świadka wrażliwego w międzynarodowych trybunałach karnych i sądach hybrydowych. Promotorem rozprawy doktorskiej był prof. Maciej Szostak.
Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na praktycznych aspektach pozyskiwania dowodów osobowych w postępowaniu karnym oraz międzynarodowym prawie karnym.
Przez 17 lat pełniła urząd sędziego w Polsce i na Bałkanach, orzekając przede wszystkim w sprawach karnych. W latach 2013–2018 jako sędzia międzynarodowy w ramach misji praworządności Unii Europejskiej w Kosowie rozstrzygała m.in. sprawy o zbrodnie wojenne popełnione w trakcie konfliktów zbrojnych na terenie byłej Jugosławii.
W 2015 roku została powołana na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego Kosowa. Od 2018 roku pracowała jako niezależna ekspertka do spraw wymiaru sprawiedliwości i rządów prawa m.in. dla Expertise France, Rady Europy oraz Banku Światowego. Doradzała w procesie budowania niezależnych sądów na Ukrainie, gdzie w latach 2018–2023 kierowała komponentem dotyczącym reformy sądownictwa w ramach projektu EU Pravo-Justice Ukraine.
W 2021 roku została powołana przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego do Rady Ekspertów ds. Reformy Sądownictwa.
Od 1 października 2024 roku pełni funkcję sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, na które to stanowisko została wybrana przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy.
Włada biegle językami angielskim, francuskim i ukraińskim, a w stopniu zaawansowanym – serbskim, chorwackim i rosyjskim.
Dr Dariusz Sielicki jest doktorem kryminologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w doradztwie prawnym dotyczącym reformy sądownictwa, ścigania i orzekania w sprawach zbrodni wojennych, piractwa morskiego oraz handlu ludźmi.
Od 2018 do końca 2024 roku pracował jako doradca prawny w Misji Unii Europejskiej w Somalii, gdzie zajmował się kwestiami związanymi z reformą systemu sprawiedliwości. Wcześniej pełnił funkcję eksperta przy reformie ukraińskiego wymiaru sprawiedliwości oraz orzekał w Sądzie Najwyższym w Kosowie jako sędzia międzynarodowy.
Jego doświadczenie obejmuje również analizę praktycznych problemów związanych z dopuszczalnością dowodów w procesach dotyczących zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, ze szczególnym uwzględnieniem dowodów cyfrowych.
Aktualnie pracuje jako dorardca prof. Adama Bodnara w ministerstiwe sprawiedliwości.
Prowadzący spotkanie.
Prof. dr hab. Maciej Szostak pełni funkcję kierownika Katedry Kryminologii i Nauk o Bezpieczeństwie na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Wstęp wolny.
Serdecznie zapraszamy.



GALERIA


















































SOCIAL MEDIA
Znajdziesz nas na:
Kontakt
Zapytania i WSPÓŁPRACA
wroclaw@rotary.org.pl
+48 504 237 472
© 2024. All rights reserved. RC Wrocław