Rotary International
&
Rotary Club Wrocław

Jesteśmy częścią międzynarodowej sieci Rotary International liczącej ponad 1,2 miliona przyjaciół, liderów i aktywistów, którzy podejmuą realne działania na rzecz lokalnych społeczności i promując etyczne standardy w biznesie oraz społeczeństwie,

Ponad 45 000 naszych klubów współpracuje, aby promować pokój, zwalczać choroby, zapewnić czystą wodę, sanitację i higienę, ratować matki i dzieci, wspierać edukację, rozwijać lokalne gospodarki i społeczności, a także chronić środowisko.

Promujemy uczciwość i zrozumienie świata, dobrą wolę i pokój poprzez naszą wspólnotę liderów biznesu, profesjonalistów i społeczności.

Razem widzimy świat, w którym ludzie jednoczą się i podejmują działania, aby tworzyć trwałe zmiany — na całym świecie, w naszych społecznościach i w nas samych.

A bustling indoor event featuring a large group of people gathered in a modern, multi-level atrium with glass railings. The crowd is distributed across different levels of the venue, some sitting on steps and others standing. Colorful banners with words like Integrity, Collaboration, and Excellence hang from the upper floor.
A bustling indoor event featuring a large group of people gathered in a modern, multi-level atrium with glass railings. The crowd is distributed across different levels of the venue, some sitting on steps and others standing. Colorful banners with words like Integrity, Collaboration, and Excellence hang from the upper floor.

1,2 miliona

32 w RC Wrocław

od 1991

od 1905

ponad 45 tysięcy klubów

Historia Rotary

Kiedy powstała organizacja Rotary i skąd wzięła się jej nazwa?
Pierwszy klub Rotary powstał w Chicago 23 lutego 1905 r., a jego założycielem był adwokat, Paul Harris. Na spotkaniu u inżyniera z kopalni, wspólnie z handlarzem węgla i krawcem postanowiono założyć klub, którego członkami będą przedstawiciele różnych zawodów i grup społecznych. Spotkania odbywały się regularnie i rotacyjnie (stąd nazwa Rotary) kolejno u każdego z członków klubu. Celem założycieli Rotary było, aby po dobrym poznaniu się, nieść sobie nawzajem pomoc oraz ludziom w potrzebie. Rotary jest dziś jedną z największych pozarządowych organizacji międzynarodowych, które zajmują się służbą społeczną. Jest to również organizacja apolityczna.

Jaki jest cel działania Rotary?
Celem działalności klubów Rotary jest wspieranie i umacnianie ideału służby, jako podstawy godnych i wartościowych przedsięwzięć, a w szczególności rozwoju bezpośrednich kontaktów międzyludzkich, propagowania wysokich standardów etycznych w działalności zawodowej, uznania dla wszelkiej pracy użytecznej, nobilitowania zawodu wykonywanego przez każdego rotarianina, a także propagowanie zrozumienia międzynarodowego, dobrej woli i pokoju.

Kiedy organizacja Rotary zawitała do Polski?
Pierwszy klub Rotary powstał w Warszawie w 1931 r., pierwszy polski dystrykt w 1936 r. Rotary w Polsce zyskał przydomek “pierwszej brygady gospodarczej”, gdyż zwalczał izolacjonizm i ułatwiał kontakty międzynarodowe. Po zajęciu Polski przez Niemcy i ZSRR, na uchodźstwie powstała organizacja Outpost, która zrzeszała rotarian z Polski i innych krajów, gdzie Rotary było zakazane. Do Rotary należeli m.in. Stefan Starzyński, Jan Szembek, August Zaleski. Pierwszy Rotary Club po wojnie powstał w 1989 r. w Warszawie.

Co robią polskie kluby Rotary?
Polskie kluby uczestniczą w programach Rotary International oraz korzystają z pomocy Rotary Foundation. Prowadzą wymianę młodzieży, typują stypendystów, wysyłają i przyjmują grupy studyjne, fundują aparaturę medyczną, opiekują się domami dziecka, niepełnosprawnymi, sponsorują kulturę i sztukę.

Co oznaczają nazwy Rotary International i Rotary Foundation?
W Rotary International zarejestrowanych jest 29 629 klubów skupionych w 530 dystryktach obejmujących 163 kraje. Liczba rotarian na świecie sięga prawie milion dwieście tysięcy. Naczelnymi hasłami Rotary International są: Service above self (Służenie innym ponad korzyść własną) oraz: He profits most who serves best (Najwięcej zyskuje ten, kto służy najlepiej). Finansową podporą RI jest tworzona ze składek wszystkich członków i darowizn Rotary Foundation, która przeznacza corocznei ponad 40 mln dolarów na programy humanitarne i edukacyjne, m.in. 3H – Hunger – Health – Humanity. Najważniejszym programem ostatniego dziesięciolecia stała się prowadzona wspólnie (m.in. z WHO i UNICEF) akcja “Polio Plus”, mająca na celu zwalczanie choroby Heine-Mediny, z założeniem całkowitej jej likwidacji. Na stulecie Rotary, Rotary Foundation ustanawia stypendia naukowe i akademickie dla 1000 – 1200 osób rocznie.

Kto może zostać rotarianinem?
Rotary jest organizacją, do której nie ma zapisów – są zaproszenia. To my wyszukujemy wartościowe osoby w różnych środowiskach i zapraszamy taką osobę najpierw jako gościa, który mówi o swojej pracy, służbie społecznej itd. Później zarząd klubu w głosowaniu decyduje, czy ta osoba zostanie zaproszona do naszego grona.

Jaka jest struktura Rotary w Polsce?
Po 1989 r. polskie kluby podlegały dystryktowi z południowej Szwecji. Od 1 lipca 1997 r. w Polsce rozpoczął działalność własny dystrykt Rotary International. Pierwszym gubernatorem polskiego powojennego dystryktu był Bohdan Kurowski z RC Olsztyn. Od lipca 2000 r. polski dystrykt obejmował jeszcze niedawno Białoruś i Ukrainę. Obecnie mamy wyłącznie polski dystrykt

Historia RC Wrocław

Klub RC Wrocław powstał z inicjatywy Jerzego Jagody, który tak wspomina:

„Była jesień roku 1989. Przyjechałem do Polski na krótko, pracowałem już na uczelni w Norwegii, na etacie profesorskim. Udałem się pewnego dnia do banku przy pl. Solnym. Przede mną, przy okienku, pracownica banku tłumaczyła 2 Szwedom, że nie jest w stanie im pomóc. Jej język znacznie odbiegał od znanego mi języka angielskiego. Widząc jej zakłopotanie i bezradność, włączyłem się do rozmowy, aby pomóc Szwedom. Tak poznałem Kurta Bostroema i Larsa Andersona. Kurt reprezentował Rotary Club Landskrona Citadell i był siłą napędową przy powstaniu naszego klubu.
I tak rozpoczęła się moja przygoda z Rotary, która trwa już ponad 30 lat. Na zaproszenie Kurta Bostroema uczestniczyłem w spotkaniach szwedzkich klubów”.

Tak więc impulsy do powstania klubu we Wrocławiu dotarły do nas z południowej Szwecji, która dostała takie zalecenie z centrali Rotary International oraz z Alzacji od naszego późniejszego członka honorowego Jeana Pierre’a Francka, którego można nazwać apostołem Rotary. Początkowo liderem grupy był Robert Zięba, a po nim funkcję lidera powstającego klubu przejął ówczesny dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, profesor Wojciech Witkiewicz. Od września 1990 roku grupa założycielska spotkała się w Klubie Oficerskim przy ulicy Pretficza.

Po latach Wojtek, jako pierwszy prezydent RC Wrocław, wspomina nasze początki:

„O Rotary słyszałem już w latach osiemdziesiątych. Jako dyrektor dużego szpitala we Wrocławiu, dostawałem niekiedy transporty z darami, których sponsorami były kluby Rotary. Kiedy więc koledzy przyszli do mnie z propozycją założenia we Wrocławiu klubu Rotary, zgodziłem się natychmiast. Wtedy ważnym czynnikiem opiniotwórczym był. metropolita wrocławski kardynał Henryk Gulbinowicz. Ponieważ miałem z nim bardzo dobre układy, wybraliśmy się w czterech na audiencję, to znaczy, Jurek Jagoda, Maciej Sygit, Robert Zięba i ja.

Kardynał wiedział czym jest Rotary i w zasadzie dostaliśmy od niego błogosławieństwo dla naszej działalności. Myślę że opierał się tutaj na zdaniu naszego papieża, Jana Pawła II, który spotkał się w czerwcu 1979 roku w Rzymie z uczestnikami konwencji Rotary International i powiedział: „Oby Bóg wspomagał Rotary International w szlachetnym dążeniu do podania pomocnej dłoni w służbie ludzkości - ludzkości w potrzebie”.

Potem zaczęliśmy szukać kandydatów na przyszłych członków. Wśród założycieli znaleźli się lekarze, naukowcy, przedsiębiorcy, był nawet ksiądz, który niestety nie podjął działalności w wyniku decyzji władz zwierzchnich. Było nas wszystkich 25 osób, w tym 2 kobiety, co w Rotary było pewną nowością. ...

Pierwsze organizacyjne spotkania Rotary odbywały się w klubie OKO na ulicy Pretficza, a następnie w szpitalu przy ulicy Kamieńskiego. ...

Z powstaniem klubu związałem wielkie nadzieje na pomoc materialną dla szpitala. Szwedzi w osobie Kurta Bostroema. Obiecywali szpitalowi kwotę 1 milion dolarów, co po pewnym czasie okazało się nierealne. Pomoc docierała, ale w znacznie mniejszym stopniu ...”.

Ceremonia wręczenia Karty nowemu klubowi odbywała się 19 października 1991 roku i miała bardzo uroczysty charakter. Na wręczenie Charteru Klubu przybyła imponująca liczba gości: 200 osób przyjechało z zagranicy, wśród nich Kurt Bostroem z RC Landskrona Citadell, który to klub był naszym klubem patronackim. Od nich otrzymaliśmy symboliczny dzwon rotariański z wygrawerowanym imieniem żony Krystyny (taki jest zwyczaj).

Ponadto byli też Jean Pierre Franck z RC Salestad w Alzacji, przedstawiciele gubernatora dystryktu szwedzkiego Olle Arvidsson i Andrzej Radzymiński, który wręczył nam Kartę.

Byli także notarialnie z Francji, Kanady, Stanów Zjednoczonych i Cypru, ale dominowali rotarianie z klubów niemieckich, Wśród nich byli Walter Neugebauer, syn jednego z członków RC Breslau oraz Walter Meinecke, jedyny żyjący członek przedwojennego RC Breslau, który przekazał nam historyczny proporczyk. Aktualnie znajduje się on w zbiorach Muzeum Historycznego miasta Wrocławia.

Krąg historii się zamknął. To, co zlikwidowali naziści w latach trzydziestych, polscy Rotarianie odbudowali we Wrocławiu.

Wręczenie karty nowemu klubowi odbywało się Sali Wielkiej wrocławskiego Ratusza. Na uroczystości byli obecni: prezydent Wrocławia Bogdan Zdrojewski, wojewoda wrocławski Jarosław Jasiński i przewodniczący sejmiku wrocławskiego profesor Leon Kieres, rektorzy wrocławskich uczelni oraz członkowie innych klubów Rotary z Polski.

Wieczorne przyjęcie odbywało się w sali najelegantszego hotelu Monopol, a piknik w dniu następnym odbył się na terenach zamku na wodzie w Wojnowicach. Pierwsza siedziba nowo powstałego klubu była przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ulicy Kamieńskiego. Z okazji powstania klubu na terenie szpitala zasadzono dąb rotariański. Dzisiaj to już całkiem spore drzewo

Powyższy tekst pochodzi z książki „Rotary Club Wrocław 1991-2021 – Pionier ruchu rotariańskiego w powojennym Wrocławiu, pod redakcją Dariusza Lewery oraz Krzysztofa Wroneckiego, wydanej w Oficynie Wydawniczej ATUT – Wrocławskie Wydawnictwo Oświatowe, ISBN 879-83-7977-670-2

Galeria

Zobacz zdjęcia z naszych projektów i działań na rzecz lokalnych społeczności .

Lokalizacja

Rotary Club Wrocław działa w społeczności lokalnej, angażując się w projekty humanitarne oraz promując etyczne standardy w biznesie.

Adres

Wrocław, ul. Rynek 5 - Restauracja Dwór Polski

Godziny spotkań klubu

Poniedziałek 19:00 - 20:30