Rotary International
&
Rotary Club Wrocław
Jesteśmy częścią międzynarodowej sieci Rotary International liczącej ponad 1,2 miliona przyjaciół, liderów i aktywistów, którzy podejmuą realne działania na rzecz lokalnych społeczności i promując etyczne standardy w biznesie oraz społeczeństwie,
Ponad 45 000 naszych klubów współpracuje, aby promować pokój, zwalczać choroby, zapewnić czystą wodę, sanitację i higienę, ratować matki i dzieci, wspierać edukację, rozwijać lokalne gospodarki i społeczności, a także chronić środowisko.
Promujemy uczciwość i zrozumienie świata, dobrą wolę i pokój poprzez naszą wspólnotę liderów biznesu, profesjonalistów i społeczności.
Razem widzimy świat, w którym ludzie jednoczą się i podejmują działania, aby tworzyć trwałe zmiany — na całym świecie, w naszych społecznościach i w nas samych.
1,2 miliona
32 w RC Wrocław
od 1991
od 1905
ponad 45 tysięcy klubów
Historia Rotary
Kiedy powstała organizacja Rotary i skąd wzięła się jej nazwa?
Pierwszy klub Rotary powstał w Chicago 23 lutego 1905 r., a jego założycielem był adwokat, Paul Harris. Na spotkaniu u inżyniera z kopalni, wspólnie z handlarzem węgla i krawcem postanowiono założyć klub, którego członkami będą przedstawiciele różnych zawodów i grup społecznych. Spotkania odbywały się regularnie i rotacyjnie (stąd nazwa Rotary) kolejno u każdego z członków klubu. Celem założycieli Rotary było, aby po dobrym poznaniu się, nieść sobie nawzajem pomoc oraz ludziom w potrzebie. Rotary jest dziś jedną z największych pozarządowych organizacji międzynarodowych, które zajmują się służbą społeczną. Jest to również organizacja apolityczna.
Jaki jest cel działania Rotary?
Celem działalności klubów Rotary jest wspieranie i umacnianie ideału służby, jako podstawy godnych i wartościowych przedsięwzięć, a w szczególności rozwoju bezpośrednich kontaktów międzyludzkich, propagowania wysokich standardów etycznych w działalności zawodowej, uznania dla wszelkiej pracy użytecznej, nobilitowania zawodu wykonywanego przez każdego rotarianina, a także propagowanie zrozumienia międzynarodowego, dobrej woli i pokoju.
Kiedy organizacja Rotary zawitała do Polski?
Pierwszy klub Rotary powstał w Warszawie w 1931 r., pierwszy polski dystrykt w 1936 r. Rotary w Polsce zyskał przydomek “pierwszej brygady gospodarczej”, gdyż zwalczał izolacjonizm i ułatwiał kontakty międzynarodowe. Po zajęciu Polski przez Niemcy i ZSRR, na uchodźstwie powstała organizacja Outpost, która zrzeszała rotarian z Polski i innych krajów, gdzie Rotary było zakazane. Do Rotary należeli m.in. Stefan Starzyński, Jan Szembek, August Zaleski. Pierwszy Rotary Club po wojnie powstał w 1989 r. w Warszawie.
Co robią polskie kluby Rotary?
Polskie kluby uczestniczą w programach Rotary International oraz korzystają z pomocy Rotary Foundation. Prowadzą wymianę młodzieży, typują stypendystów, wysyłają i przyjmują grupy studyjne, fundują aparaturę medyczną, opiekują się domami dziecka, niepełnosprawnymi, sponsorują kulturę i sztukę.
Co oznaczają nazwy Rotary International i Rotary Foundation?
W Rotary International zarejestrowanych jest 29 629 klubów skupionych w 530 dystryktach obejmujących 163 kraje. Liczba rotarian na świecie sięga prawie milion dwieście tysięcy. Naczelnymi hasłami Rotary International są: Service above self (Służenie innym ponad korzyść własną) oraz: He profits most who serves best (Najwięcej zyskuje ten, kto służy najlepiej). Finansową podporą RI jest tworzona ze składek wszystkich członków i darowizn Rotary Foundation, która przeznacza corocznei ponad 40 mln dolarów na programy humanitarne i edukacyjne, m.in. 3H – Hunger – Health – Humanity. Najważniejszym programem ostatniego dziesięciolecia stała się prowadzona wspólnie (m.in. z WHO i UNICEF) akcja “Polio Plus”, mająca na celu zwalczanie choroby Heine-Mediny, z założeniem całkowitej jej likwidacji. Na stulecie Rotary, Rotary Foundation ustanawia stypendia naukowe i akademickie dla 1000 – 1200 osób rocznie.
Kto może zostać rotarianinem?
Rotary jest organizacją, do której nie ma zapisów – są zaproszenia. To my wyszukujemy wartościowe osoby w różnych środowiskach i zapraszamy taką osobę najpierw jako gościa, który mówi o swojej pracy, służbie społecznej itd. Później zarząd klubu w głosowaniu decyduje, czy ta osoba zostanie zaproszona do naszego grona.
Jaka jest struktura Rotary w Polsce?
Po 1989 r. polskie kluby podlegały dystryktowi z południowej Szwecji. Od 1 lipca 1997 r. w Polsce rozpoczął działalność własny dystrykt Rotary International. Pierwszym gubernatorem polskiego powojennego dystryktu był Bohdan Kurowski z RC Olsztyn. Od lipca 2000 r. polski dystrykt obejmował jeszcze niedawno Białoruś i Ukrainę. Obecnie mamy wyłącznie polski dystrykt
Historia RC Wrocław
Klub RC Wrocław powstał z inicjatywy Jerzego Jagody, który tak wspomina:
„Była jesień roku 1989. Przyjechałem do Polski na krótko, pracowałem już na uczelni w Norwegii, na etacie profesorskim. Udałem się pewnego dnia do banku przy pl. Solnym. Przede mną, przy okienku, pracownica banku tłumaczyła 2 Szwedom, że nie jest w stanie im pomóc. Jej język znacznie odbiegał od znanego mi języka angielskiego. Widząc jej zakłopotanie i bezradność, włączyłem się do rozmowy, aby pomóc Szwedom. Tak poznałem Kurta Bostroema i Larsa Andersona. Kurt reprezentował Rotary Club Landskrona Citadell i był siłą napędową przy powstaniu naszego klubu.
I tak rozpoczęła się moja przygoda z Rotary, która trwa już ponad 30 lat. Na zaproszenie Kurta Bostroema uczestniczyłem w spotkaniach szwedzkich klubów”.
Tak więc impulsy do powstania klubu we Wrocławiu dotarły do nas z południowej Szwecji, która dostała takie zalecenie z centrali Rotary International oraz z Alzacji od naszego późniejszego członka honorowego Jeana Pierre’a Francka, którego można nazwać apostołem Rotary. Początkowo liderem grupy był Robert Zięba, a po nim funkcję lidera powstającego klubu przejął ówczesny dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, profesor Wojciech Witkiewicz. Od września 1990 roku grupa założycielska spotkała się w Klubie Oficerskim przy ulicy Pretficza.
Po latach Wojtek, jako pierwszy prezydent RC Wrocław, wspomina nasze początki:
„O Rotary słyszałem już w latach osiemdziesiątych. Jako dyrektor dużego szpitala we Wrocławiu, dostawałem niekiedy transporty z darami, których sponsorami były kluby Rotary. Kiedy więc koledzy przyszli do mnie z propozycją założenia we Wrocławiu klubu Rotary, zgodziłem się natychmiast. Wtedy ważnym czynnikiem opiniotwórczym był. metropolita wrocławski kardynał Henryk Gulbinowicz. Ponieważ miałem z nim bardzo dobre układy, wybraliśmy się w czterech na audiencję, to znaczy, Jurek Jagoda, Maciej Sygit, Robert Zięba i ja.
Kardynał wiedział czym jest Rotary i w zasadzie dostaliśmy od niego błogosławieństwo dla naszej działalności. Myślę że opierał się tutaj na zdaniu naszego papieża, Jana Pawła II, który spotkał się w czerwcu 1979 roku w Rzymie z uczestnikami konwencji Rotary International i powiedział: „Oby Bóg wspomagał Rotary International w szlachetnym dążeniu do podania pomocnej dłoni w służbie ludzkości - ludzkości w potrzebie”.
Potem zaczęliśmy szukać kandydatów na przyszłych członków. Wśród założycieli znaleźli się lekarze, naukowcy, przedsiębiorcy, był nawet ksiądz, który niestety nie podjął działalności w wyniku decyzji władz zwierzchnich. Było nas wszystkich 25 osób, w tym 2 kobiety, co w Rotary było pewną nowością. ...
Pierwsze organizacyjne spotkania Rotary odbywały się w klubie OKO na ulicy Pretficza, a następnie w szpitalu przy ulicy Kamieńskiego. ...
Z powstaniem klubu związałem wielkie nadzieje na pomoc materialną dla szpitala. Szwedzi w osobie Kurta Bostroema. Obiecywali szpitalowi kwotę 1 milion dolarów, co po pewnym czasie okazało się nierealne. Pomoc docierała, ale w znacznie mniejszym stopniu ...”.
Ceremonia wręczenia Karty nowemu klubowi odbywała się 19 października 1991 roku i miała bardzo uroczysty charakter. Na wręczenie Charteru Klubu przybyła imponująca liczba gości: 200 osób przyjechało z zagranicy, wśród nich Kurt Bostroem z RC Landskrona Citadell, który to klub był naszym klubem patronackim. Od nich otrzymaliśmy symboliczny dzwon rotariański z wygrawerowanym imieniem żony Krystyny (taki jest zwyczaj).
Ponadto byli też Jean Pierre Franck z RC Salestad w Alzacji, przedstawiciele gubernatora dystryktu szwedzkiego Olle Arvidsson i Andrzej Radzymiński, który wręczył nam Kartę.
Byli także notarialnie z Francji, Kanady, Stanów Zjednoczonych i Cypru, ale dominowali rotarianie z klubów niemieckich, Wśród nich byli Walter Neugebauer, syn jednego z członków RC Breslau oraz Walter Meinecke, jedyny żyjący członek przedwojennego RC Breslau, który przekazał nam historyczny proporczyk. Aktualnie znajduje się on w zbiorach Muzeum Historycznego miasta Wrocławia.
Krąg historii się zamknął. To, co zlikwidowali naziści w latach trzydziestych, polscy Rotarianie odbudowali we Wrocławiu.
Wręczenie karty nowemu klubowi odbywało się Sali Wielkiej wrocławskiego Ratusza. Na uroczystości byli obecni: prezydent Wrocławia Bogdan Zdrojewski, wojewoda wrocławski Jarosław Jasiński i przewodniczący sejmiku wrocławskiego profesor Leon Kieres, rektorzy wrocławskich uczelni oraz członkowie innych klubów Rotary z Polski.
Wieczorne przyjęcie odbywało się w sali najelegantszego hotelu Monopol, a piknik w dniu następnym odbył się na terenach zamku na wodzie w Wojnowicach. Pierwsza siedziba nowo powstałego klubu była przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ulicy Kamieńskiego. Z okazji powstania klubu na terenie szpitala zasadzono dąb rotariański. Dzisiaj to już całkiem spore drzewo
Powyższy tekst pochodzi z książki „Rotary Club Wrocław 1991-2021 – Pionier ruchu rotariańskiego w powojennym Wrocławiu, pod redakcją Dariusza Lewery oraz Krzysztofa Wroneckiego, wydanej w Oficynie Wydawniczej ATUT – Wrocławskie Wydawnictwo Oświatowe, ISBN 879-83-7977-670-2
Galeria
Zobacz zdjęcia z naszych projektów i działań na rzecz lokalnych społeczności .
Lokalizacja
Rotary Club Wrocław działa w społeczności lokalnej, angażując się w projekty humanitarne oraz promując etyczne standardy w biznesie.
Adres
Wrocław, ul. Rynek 5 - Restauracja Dwór Polski
Godziny spotkań klubu
Poniedziałek 19:00 - 20:30
SOCIAL MEDIA
Znajdziesz nas na:
Kontakt
Zapytania i WSPÓŁPRACA
wroclaw@rotary.org.pl
+48 504 237 472
© 2024. All rights reserved. RC Wrocław